• Rok szkolny 2023 / 2024 

    •  23 listopada - druga lekcja muzealna w SOSW

      "Wpływ rodziny Dittrichów na rozwój Żyrardowa". 

      Lekcja dotyczyła historii Żyrardowa z czasów Dittrichów i budowy całego naszego miasta z czerwonej cegły (lata 1857-1918). Historia Karola Augusta Dittricha i Karola Teodora Hielle oraz Karola Dittricha jr., właścicieli żyrardowskiej fabryki, którzy ze swojego przedsiębiorstwa stworzyli największą fabrykę w Polsce. A przy tym zbudowali całe prawdziwe miasto dla swoich pracowników.

    •  I Lekcja muzealna z SOSW

      „Od Rudy Guzowskiej do Żyrardowa”

       

      W dniu 26 października odbyła się pierwsza lekcja muzealna przybliżająca, naszym uczniom, historię miasta. Uczniowie mogli dowiedzieć się , że na terenie dzisiejszego miasta można było znaleźć przedmioty i monety pochodzące jeszcze z okresu Cesarstwa Rzymskiego.

      Pierwszym punktem osadniczo-przemysłowym na terenie obecnego miasta była osada Ruda, stanowiąca, jak całe sąsiedztwo, własność królewską. W XVI w. działał tu  piec hutniczy, w którym przetapiano rudę darniową. Siłę napędową stanowiły spiętrzone wody niewielkiej rzeczki Pisi. Gdy zabrakło rudy, w miejsce huty powstał tartak, tnący pnie drzew z Puszczy Wiskickiej. Na wykarczowanym terenie powstał z kolei folwark Ruda Guzowska; ze starostwa sochaczewskiego wydzielono bowiem osobną dzierżawę – starostwo niegrodowe guzowskie. Tartak zamieniono następnie na młyn wodny.

      W 1793 r. przez te tereny przebiegła granica II rozbioru pruskiego. W 1797 r. ich właścicielem stał się hrabia Feliks Łubieński.

      Uczniowie SOSW dowiedzieli się, że historia Żyrardowa rozpoczyna się ponad 190 lat wcześniej,  w 1833 roku, kiedy do wsi Ruda Guzowska należącej do dóbr hrabiów Łubieńskich, zostaje  przeniesiona fabryka wyrobów lnianych. Fabryka ta pierwotnie działała w Marymoncie (obecnie dzielnica Warszawy). Mechaniczną przędzalnię lnu zorganizował na zlecenie rządu Królestwa Polskiego, genialny wynalazca Filip de Girard.

      Prace nad budową fabryki, na terenie obecnego Żyrardowa, zostały przerwane na pewien czas przez wybuch powstania listopadowego, kiedy to zakład w Marymoncie został zamieniony na fabrykę broni, a sam Filip de Girard, który był dyrektorem technicznym fabryki, brał udział w powstaniu. W 1832 roku budowa fabryki została wznowiona,  a produkcja ruszyła w dniu 24 lipca 1833 roku. Datę tę uznaje się za datę powstania zakładów żyrardowskich, a 9 sierpnia 1830 roku za dzień powstania osady Żyrardów.

      Uczniowie wiedzą , że nasze miasto jest bardzo wyjątkowe, a wszystko dlatego, że jako jedyne miasto w Polsce, pochodzi od nazwiska człowieka, który był pierwszym dyrektorem technicznym żyrardowskiej fabryki wyrobów lnianych Filipa de Girarda. Ten francuski wynalazca  zrewolucjonizował przemysł lniarski w Europie i w naszym mieście - Żyrardowie.

      To była pierwsza lekcja w ramach programu edukacyjnego „Moje miasto-moimi oczami” Justyny Bukowskiej , który jest realizowany we współpracy z Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

    • Rok szkolny 2022 / 2023

       

      Świeto bibliotek i bibliotekarzy

       

            

            

       

      80 rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim

       

      W dniu 19 kwietnia, w 80 rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, biblioteka szkolna zorganizowała apel poświęcony  temu wydarzeniu.

      Getto Warszawskie zostało utworzone 2 października 1940 roku na powierzchni 300 hektarów. Zostało ono otoczone wysokim murem by izolować Żydów od pozostałej części Warszawy. W getcie zostało zamkniętych            350 000 Żydów. Z dnia na dzień sytuacja w getcie stawała się coraz trudniejsza. Powszechnym zjawiskiem był głód i choroby.

      22 lipca 1942 roku władze niemieckie  rozpoczęły wysiedlenie getta.  Oficjalne obwieszczenia informowały, że jest to akcja deportacyjna. W rzeczywistości Żydzi mieli być przetransportowani do obozu zagłady w Treblince i wymordowani.   W celu uniknięcia wywózki wiele osób  ukrywało się w mieszkaniach oraz pośpiesznie wykonanych kryjówkach.         

      W wyniku likwidacji getta warszawskiego między  22 lipca a 24  września 1942 roku, około 310 000 Żydów zostało wywiezionych i zamordowanych w Treblince, około 10 000 zginęło w czasie wysiedlenia, a ponad 11 000 umieszczono w obozie pracy. W getcie pozostało około 60 000 Żydów.

      Jesienią 1942 roku, utworzono Żydowską Organizację Bojową oraz Żydowski Związek Wojskowy. Pierwszy raz walkę podjęto w styczniu 1943 roku, gdy podczas działań niemieckich związanych ze zmniejszeniem ilości osób przebywających w getcie, oddziały żydowskie stawiły opór. Mimo poniesionych strat, wystąpienie organizacji konspiracyjnych przeciw akcji styczniowej wywarło wpływ na postawę ludności żydowskiej w getcie.

      Wiosną 1943 roku, władze niemieckie przystąpiły do całkowitej likwidacji getta w Warszawie. Do obrony getta stanęły liczące ponad 500 osób oddziały Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Siły te były dowodzone przez Mordechaja Anielewicza oraz Pawła  Frenkla.

      W godzinach porannych 19 kwietnia 1943 roku, getto warszawskie zostało otoczone, a na jego obszar wkroczyły oddziały niemieckie. Siły te natrafiły na opór powstańców żydowskich i zostały zmuszone do wycofania się. Na pomoc powstańcom żydowskim ruszyły warszawskie struktury AK pod dowództwem kpt. Józefa Pszennego. Walki w getcie zostały oficjalnie zakończone 16 maja 1943 roku, kiedy to Niemcy wysadzili budynek Wielkiej Synagogi na placu Tłomackiem.

      W wyniku powstania w getcie zginęło lub zostało zamordowanych 12 000 Żydów, a większość z 60 000 osób znajdujących się w tym czasie w getcie została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku  lub  innych obozów pracy.

      Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia, w rocznicę powstania, przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom.

      Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci..

       

      "Grudniowe czytanie"

           

      W styczniu zakończył się  projekt biblioteki szkolnej "Grudniowe czytanie". Celem tego projektu było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów SOSW. 

      Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzicom za włączenie się do projektu. Dziękuję również wychowawcy internatu Markowi Sawoniowi i jego podopiecznym, za udział w projekcie.  

       

      Konkurs plastyczny "Stop agresji"

      Bardzo serdecznie dziękujemy za otrzymane prace konkursowe "STOP AGRESJI ".

      Wybór zwycięzców był bardzo trudny.

      Zwycięzcami konkursu zostali:

      1 miejsce - Maja Jastrzębska  kl. 2B Branżowa

      2 miejsce - Wiktoria Sołtyszewska kl. 3B Branżowa

      3 miejsce - Amelia Krupa ZET C

      Wyróżnienie otrzymali:

      Antoni Płaskociński ZET A i Krystian Kwiatkowski ZET 3u.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!!! 

             

    • Rok szkolny 2021 / 2022

       

      Zwrot podręczników i książek do biblioteki szkolnej

       

      W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego 2021/2022 prosimy o zapoznanie się z terminami i procedurami oddawania podręczników szkolnych i książek.

       

      1. Zwrotu podręczników dokonują uczniowie wraz z wychowawcami (w indywidualnych przypadkach rodzice) w dniach            od 8 do 15.06.2022 r. w bibliotece szkolnej.
      2. Przed zwrotem podręczników bardzo prosimy wychowawców o kontakt osobisty lub telefoniczny w celu umówienia się na kontretny termin . Justyna Bukowska  tel. 697 50 88 97, Zofia Drużyńska tel. 603 58 83 49
      3. W danym dniu,  zwraca podręczniki wskazana klasa, najlepiej zgodnie z kolejnością uczniów w dzienniku ( wg protokołu przekazania podręczników).
      4. Razem z podręcznikami uczniowie przynoszą lektury i książki, które wypożyczyli w roku szkolnym.
      5. Przed zwrotem kompletu podręczników należy:
        - ściągnąć foliowe lub papierowe okładki,
        - usunąć wpisy dokonane ołówkiem,
        - usunąć własne materiały (sprawdziany, zakładki, notatki), które nie są częścią książki,
        - zwrócić uwagę na czystość i estetykę książki (podkleić rozdarte, wypadające kartki).
      6. Ze względu na możliwość nieodwracalnego uszkodzenia książek nie wolno dezynfekować preparatami opartymi na detergentach ani na alkoholu.
      7. Nauczyciel, który przyprowadził  klasę do biblioteki, pilnuje porządku wśród oczekujących uczniów 
      8. W przypadku zniszczenia lub zagubienia podręcznika lub innej książki, rodzic/opiekun jest zobowiązany do jego odkupienia i dostarczenia do biblioteki do 22 czerwca 2022 roku.

       

      Informacja dla wychowawców klas i zespołów szkoły podstawowej

       

      1. W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego , biblioteka szkolna zwraca się z prośbą do wychowawców                        o przesyłanie na e-mail: biblioteka@soswzyrardow.plzapotrzebowania na podręczniki, materiały edukacyjny, ćwiczenia        i karty pracy.
      2. Dotacja celowa w roku szkolnym 2022/2023 obejmuje klasy III i VI.

       

      Lektury szkolne

       

       Nowy kanon lektur szkolnych na rok szkolny 2021 / 2022

       

      Wykaz lektur w nowej podstawie programowej

       

       

       

    • Magiczna moc bajek - podsumowanie projektu

       

      W październiku 2020 roku Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy  przystąpił do Międzynarodowego Projektu Czytelniczego " Magiczna  moc bajek". Do zrealizowania było osiem  modułów. To była wspaniała zabawa , a przy okazji nauka o tak ważnych w życiu  wartościach,            jak : szacunek, przyjaźń, miłość, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność, uczciwość, odwaga, pokojowość, odpowiedzialność. Uczniowie mogli dowiedzieć się jakie  postępowania są dobre , a jakie są złe. Jakimi zasadami powinniśmy kierować się w życiu by być dobrym człowiekiem.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za duże zaangażowanie w ten projekt. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również dołączymy do tego projektu.

      Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć (kliknij w obrazek)  oraz szczegółowe sprawozdanie (kliknij w link) z realizacji projektu.

       

      Biblioteka szkolna

       

       

       

       

       

      Szczegółowe sprawozdanie z realizacji projektu

       

    • Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek od 1985 roku

       jest obchodzony  8 maja.

      Święto to zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich rozpoczyna Tydzień Bibliotek.

      Tydzień Bibliotek, połączony z Dniem Bibliotekarza, organizowany jest  od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek w dniach 8-15 maja, stał się symbolem  jedności naszego środowiska, naszej kreatywności w promowaniu unikalnych wartości kulturowych, edukacyjnych i społecznych bibliotek.

      W tym roku Tygodniowi Bibliotek przyświeca hasło

      „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

      Dlatego też zapraszamy wszystkich uczniów do działu w konkursie Laurka dla bibliotekarza  

      termin oddawania prac do 21. 05 .2021 roku

       

      Cytaty dnia – z książek:

      1.    - To niemożliwe.

             - Tylko jeśli w to uwierzysz.

              „Alicja w Krainie Czarów”

      2.    Nowe książki pachną tak ładnie, że po prostu czuje się po zapachu, jak przyjemnie

             będzie je czytać.

            „Dzieci z Bullerbyn”

      3.   Czy to nie przyjemnie, że jest tak dużo rzeczy, które jeszcze poznamy? To właśnie

            sprawia, że ja się tak cieszę życiem... świat jest taki ciekawy... Nie byłby taki ani w 

            połowie, gdybyśmy wszystko o nim wiedzieli, prawda
          
      „Ania z Zielonego Wzgórza”

      4.   Co ma być to będzie, a jak już będzie to trzeba się z tym zmierzyć.

           „Harry Potter i Czara Ognia”

      5.   Czytelnik może żyć życiem tysiąca ludzi, zanim umrze.(…) Człowiek, który nie 

            czyta,  ma tylko jedno życie.

          „Taniec ze smokami. Część 1”

      6.   Nie wszystko złoto co się świeci, nie wszyscy włóczący się są zagubieni.

           „Władca pierścieni”

      7.   Nadchodzi czas, kiedy będzie trzeba wybrać między tym co dobre, a tym co łatwe.

           „Harry Potter i Zakon Feniksa”

      8.   Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

           „Mały Książę”

       

       

             

       

                                   ZADANIA  NA  MAJ  2021

       

       

          

       


      ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

      Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

      Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. Wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje w Dniu Ziemi imprezy i wydarzenia plenerowe. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego „Dzień Ziemi”.

      https://www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc

       

      15  kwietnia Światowy Dzień Sztuki

      Światowy dzień sztuki upamiętnia urodziny jednego z największych artystów Leonardo Da Vinci. Celem obchodów jest promowanie sztuki. W tym dniu organizowane są wydarzenia artystyczne, wystawy malarskie, spotkania z malarzami oraz warsztaty z różnych dziedzin sztuki.

      Sztuka jest najpiękniejszą stroną ludzkości.

       

      Leonardo da Vinci, właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci – żył w latach 1452 - 1519  włoski renesansowy malarz, rzeźbiarz, architekt, inżynier, a także odkrywca, matematyk, anatom, wynalazca, geolog, filozof, muzyk, pisarz. Leonardo często był opisywany jako archetyp „człowieka renesansu”

      Serdecznie zapraszam na wirtualny spacer po kilku muzeach.

       

      https://zwiedzajlubelskie.pl/kozlowka

      http://3d.wawel.krakow.pl/

      https://zamekksiaz.wkraj.pl/html5/index.php?id=39541#39522/43

       

                   

                        

       

      18 KWIETNIA 

      MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY ZABYTKÓW

       

      Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego. W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju. Elementem Dnia Ochrony Zabytków w Polsce jest nagrodzenie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony zabytków z różnych dziedzin.

      Polska, jako kraj cechujący się bogactwem tradycji i aktywnie dbający o ich ochronę, jest nie tylko jednym z pierwszych Państw-sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego, ale również jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa. Zgodnie ze stanem z lipca 2006 roku, zostało na nią wpisanych 13 polskich dóbr. To daje nam 9 miejsce w Europie i 15 na świecie.

      Głównymi polskimi zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO są:

      Stare Miasto w Krakowie, Stare Miasto w Toruniu, Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Puszcza Białowieska, Zamek krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska oraz wiele innych dlatego też serdecznie zapraszam na stronę:

      https://mynaszlaku.pl/unesco-w-polsce-odkrywamy-obiekty-z-listy-swiatowego-dziedzictwa/

       

    • 8 kwietnia  - DZIEŃ MIŁOŚNIKÓW ZOO

       

      Współczesne ogrody  zoologiczne spełniają kilka następujących warunków:

      1. chronić rzadkie, zagrożone wyginięciem gatunki,
      2. prowadzić działalność edukacyjną;
      3. angażować się w badania naukowe, 
      4. spełniać funkcję rekreacyjną.

       

                                                                Ochrona gatunków


      Ogrody zoologiczne koncentrują się przede wszystkim na eksponowaniu i hodowli gatunków zagrożonych wyginięciem, takich, które bez kompleksowej pomocy nie będą w stanie przetrwać w naturalnym środowisku. To człowiek niszcząc naturalne ekosystemy sprawia, że zaczyna brakować miejsca dla coraz większej liczby zwierząt. Aby temu przeciwdziałać ogrody zoologiczne na całym świecie współpracują ze sobą prowadząc liczne programy hodowlane. Głównym celem jest utrzymanie „ex situ”, czyli poza miejscem naturalnego występowania, naturalnej zmienności genetycznej, takiej jak w środowisku naturalnym, czyli „in situ”.

      Warszawskie ZOO uczestniczy w 44 europejskich programach hodowlanych EEP, koncentrujących się na najbardziej zagrożonych gatunkach takich, jak: antylopy bongo, goryle, słonie.

      https://www.facebook.com/wroclawskiezoo/videos/923249278217370

      https://www.facebook.com/wroclawskiezoo/videos/155312226479627

       

                                                                            Edukacja


      Co roku ogrody zoologiczne na świecie odwiedza 750 mln osób, w samej Europie zwiedzających ZOO jest aż 300 mln, w tym w Polsce – 3,5 mln. Wizyta w ZOO to doskonała okazja by wzbogacić swoją wiedzę przyrodniczą, zwiększyć świadomość ekologiczną i uzmysłowić sobie, że los planety i jej mieszkańców leży w naszych rękach.

      Poszerzeniu wiedzy o poszczególnych gatunkach zwierząt służą tablice informacyjne znajdujące się na terenie ZOO, wystawy, konkursy, a także organizowane kilka razy w roku tematyczne pikniki edukacyjne dedykowane najbardziej zagrożonym gatunkom lub siedliskom.

                                                                              Nauka


      Ogrody zoologiczne inicjują własne programy naukowe lub udostępniają swoje pomieszczenia i zwierzęta do badań prowadzonych przez różne uczelnie, instytucje naukowe i organizacje ochrony przyrody. Badane są tu zachowania zwierząt, których obserwacje w naturze są albo niemożliwe albo bardzo trudne, gdy zwierzęta są wyjątkowo płochliwe.

      Prowadzone są także badania specjalistyczne: anatomiczne, genetyczne, parazytologiczne i wiele innych. Ogromne doświadczenie w hodowli dzikich zwierząt oraz wiedza weterynaryjna to unikalny w skali świata potencjał ogrodów zoologicznych, wykorzystywany w walce o naturalne środowisko i ochronę ginących gatunków.


                                                                            Rekreacja


      Ogrody zoologiczne są atrakcyjnym i wyjątkowym miejscem wypoczynku. Połączenie ekspozycji zwierząt z niezwykłą roślinnością stwarza niepowtarzalną okazję do ucieczki przed cywilizacją. Bez konieczności udawania się w daleką podróż możemy stanąć oko w oko z dzikimi i egzotycznymi zwierzętami, a także zachwycić się pięknem przyrody. Najmłodsi mogą pobawić się na placu zabaw, przejść ścieżką zmysłów, a zmęczeni i głodni posilić w jednym z pobliskich barków.

      Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych 9 kwietnia 2021 o godzinie 17.00, na wydarzenie online  "Na ratunek pisklętom pingwinów" ,

      https://www.facebook.com/events/1136076406865495

       

      Dla chętnych uczniów mamy małe wyzwanie!!!

      Wydrukuj i dopasuj skórę / pióra do zwierzęcia (link poniżej)

      https://drive.google.com/file/d/1c8j6rP4n_WiwNuB4xDZEIfh5p5vE9mLC/view

       

    • Magiczna moc bajek

       

      Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów biorących udział w 

       

      Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym „Magiczna moc bajek” do:

       

      - wysłuchania bajki "O rybaku i złotej rybce" według Braci Grimm

       

      https://www.youtube.com/watchv=_BiH0ZAP0M8

       

      lub

       

      - przeczytania trochę innej wersji tej bajki napisanej przez Aleksandra Puszkina

       

      A. Puszkin "Bajka o rybaku i rybce"

       

       

    •        

       

                                   ZADANIA  NA  KWIECIEŃ  2021

       

       

          

    • 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru.

      Święto to zostało uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Z tej okazji biblioteka szkolna zachęca do zapoznania się z poniższym krótkim filmem o tym jak powstaje spektakl. Zapraszamy również do wypożyczenia prezentacji o teatrze.

      https://m.youtube.com/watch?v=TkBHN9TYP-0

    •                

       

      ZADANIA  NA  MARZEC  2021     

       

       

         

    •  

                

       

                                           ZADANIA  NA  LUTY  2021

       

       

         


    • Nowy Rok niesie ze sobą nowe (lub niezrealizowane wcześniej) postanowienia noworoczne.


      Biblioteka szkolna zachęca do podjęcia w II semestrze roku szkolnego 2020/2021 wyzwań czytelniczych:

       

       1. Przeczytaj książkę, której bohaterem jest miś.


       2. Przeczytaj książkę autora, którego nazwisko zaczyna się na literę L.


      3. Przeczytaj książkę z ilustracjami.


      4. Przeczytaj książkę, którą poleci wychowawca lub rodzic.


       5. Przeczytaj książkę, której bohaterem jest kot lub pies.

       

      Tytuły książek, które udało się Wam przeczytać w ramach wyzwania wpisujcie w komentarzach pod postem na Facebooku lub przekażcie osobiście do biblioteki szkolnej do 31 maja 2021.

       

      *     *     *     *     *

       

      Biblioteka szkolna informuje o możliwości korzystania ze stron internetowych z dostępem do lektur szkolnych (i nie tylko):

       

       www.wolnelektury.pl

       www.polona.pl

       https://otwartezasoby/wolne-lektury-szkolna-biblioteka-cyfrowa

       https://lektury.gov.pl

       

      Jednocześnie przypominamy, że nic nie zastąpi książki w wersji papierowej zapraszamy więc do odwiedzin szkolnej biblioteki w godzinach jej funkcjonowania.

    •                          

       

                             ZADANIA  NA  STYCZEŃ  2021

       

       

             

    •              

       

      ZADANIA  NA  GRUDZIEŃ  2020 

       

       

         

       

    •  Podsumowanie akcji czytelniczo - fotograficznej

      "Z KSIAŻKĄ CI DO TWARZY"

       

                               

    •   

      Biblioteka Szkolna, jako Koordynator, serdecznie zaprasza do przyłączenia się grup przedszkolnych, klas i zespołów do Międzynarodowego Projektu Czytelniczego

      " Magiczna Moc Bajek". 

      Proszę o zgłaszanie chętnych do pań bibliotekarek. 

      Serdecznie zapraszamy Justyna Bukowska, Anna Urzykowska    

       

       

      Międzynarodowy Projekt Czytelniczy "MAGICZNA MOC BAJEK"-REGULAMIN 2020-2021

    •  

       

      ZADANIA  NA  LISTOPAD  2020

       

       

         

        

    •  

      Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie w ramach międzynarodowego projektu "Magiczny świat bajek". Szczegóły na plakacie.

       

       

      * * * * * *

                       

      * * * * * *

      ZADANIA  NA  PAŹDZIERNIK 2020 

       

        

       

    •  
       
      Serdecznie zapraszamy uczniów  i  nauczycieli 
       
      do wzięcia udziału
       
       w konkursie fotograficznym 
       
      " Z książką Ci do twarzy".
       
       Zróbcie zdjęcie osoby, którą "przyłapiecie" na czytaniu książki. 
       
      Zdjęcia proszę przesyłać na e-maila:
       
      lub  Messengerem:
       
      Justyna Bukowska
      Zofia Drużyńska
       Anna Urzykowska
       
       
       
      •  

         Procedury zachowania bezpieczeństwa

        w bibliotece w czasie epidemii obowiązujące

        od 1 września 2020 do odwołania

         

        Celem procedur jest:

        -   Zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19,

               -   Umożliwienie uczniom dostępu do książek w postaci tradycyjnej, 

        PROCEDURY

        1. Z biblioteki korzystać mogą jedynie uczniowie oraz pracownicy szkoły TYLKO w godzinach pracy biblioteki.
        2. Wewnątrz biblioteki należy zachować bezpieczną odległość (przynajmniej, 1,5m) od innych osób przebywających w tym samym pomieszczeniu.
        3. Skraca się czas przebywania w bibliotece na okres niezbędny do wypożyczenia lub zwrotu zbiorów bibliotecznych.
        4. Wprowadza się obowiązkową dezynfekcję rąk przed wejściem do biblioteki.
        5. Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.
        6. Ograniczony zostaje wolny dostęp do księgozbioru oraz innych przestrzeni poza stanowiskiem wypożyczeń i zwrotów zbiorów bibliotecznych.
        7. Podręczniki oraz lektury wypożyczane są uczniom według ustalonego wcześniej harmonogramu;
        8. Zwracane egzemplarze poddaje się kwarantannie na okres 2 dni (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół      i placówek od 1 września 2020 r.). Zbiory składowane będą w specjalnie na to przeznaczonym miejscu.
        9. Pomieszczenie biblioteki będzie regularnie wietrzone,a części wspólne dezynfekowane.
        10. Po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia – pracownicy dezynfekują środkami zapewnionymi przez szkołę powierzchnie płaskie i sprzęty w pomieszczeniu biblioteki i zapleczu.
         

        Pobierz i pokoloruj

        Procedury zachowania w bibliotece na rysunku


    • Rok szkolny 20210 / 2021

       

      LISTA  LEKTUR  SZKOLNYCH 2020-2021

       

      LEKTURY  OBOWIĄZKOWE  klasa 1-3

             Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki

             Dziadek i niedźwiadek – Łukasz Wierzbicki

             Asiunia – Joanna Papuzińska

             Cukierku, ty łobuzie! – Waldemar Cichoń

             Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke

             Dziewczynka z parku – Barbara Kosmowska

             Kapelusz Pani Wrony – Danuta Parlak

             Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek

             Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek

             Sposób na Elfa – Marcin Pałasz

             Baśnie (do wyboru) – Hans Christian Andersen

             Brzechwa dzieciom – Jan Brzechwa

             Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz

             Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren

             Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting

             Drzewo do samego nieba – Maria Terlikowska

             Karolcia – Maria Krüger Kruger

             Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski

             Najpiękniejsze wiersze – Danuta Wawiłow

             O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach – Barbara Tylicka

             O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski

             Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa

             Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska

             Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim

       

      LEKTURY OBOWIĄZKOWE klasa 4-6

             Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik

             Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa

             Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie

             Chłopcy z Placu Broni, Ferenc Molnar

             Hobbit, czyli tam i z powrotem, John Ronald Reuel Tolkien

             Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks) – Janusz Christa

             Katarynka, Bolesław Prus

             Mikołajek (wybór opowiadań) – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé

             Mazurek Dąbrowskiego – Józef Wybicki

             Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa – Clive Staples Lewis

             Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego) – Adam Mickiewicz

             W pamiętniku Zofii Bobrówny – Juliusz Słowacki

             W pustyni i w puszczy – Henryk Sienkiewicz

             Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce

             Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie

             Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce

             Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne

             Wybrane bajki – Ignacy Krasicki

      LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE klasa 4-6 ... (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym)

             Skrzynia Władcy Piorunów – Marcin Kozioł [strona www]

             Pajączek na rowerze – Ewa Nowak

             Magiczne drzewo – Andrzej Maleszka [strona www]

             Wybrana powieść – Małgorzata Musierowicz

             Cyberiada (fragmenty) – Stanisław Lem

             Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll

             Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery

             Biały Mustang – Sat-Okh

             Cudowna podróż – Selma Lagerlöf

             Janko Muzykant – Henryk Sienkiewicz

             Kapelusz za 100 tysięcy – Adam Bahdaj

             Król Maciuś Pierwszy – Janusz Korczak

             Księga dżungli – Joseph Rudyard Kipling

             Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain

             Skarb Troi – Olaf Fritsche

             Sposób na Alcybiadesa – Edmund Niziurski

             Tajemniczy ogród lub inna powieść – Frances Hodgson Burnett

             Trzej muszkieterowie – Aleksander Dumas

             Winnetou – Karol May

             Wybrana powieść – Alfred Szklarski

             Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i inne) lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela

             Wybrana powieść – Kornel Makuszyński

       

      LEKTURY  OBOWIĄZKOWE  klasa 7-8

             Artysta – Sławomir Mrożek

             Balladyna – Juliusz Słowacki

             Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński

             Mały Książę – Antoine de Saint-Exupéry

             Opowieść wigilijna – Charles Dickens

             Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość) – Adam Mickiewicz

             Syzyfowe prace – Stefan Żeromski

             Quo vadis, Latarnik – Henryk Sienkiewicz;

             Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII – Jan Kochanowski

             Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca

             Zemsta – Aleksander Fredro

             Żona modna – Ignacy Krasicki

             Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż) – Melchior Wańkowicz

      LEKTURY  UZUPEŁNIAJĄCE klasa 7-8.....(obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym)

             Dywizjon 303 – Arkady Fiedler

             Krzyżacy – Henryk Sienkiewicz

             Monte Cassino (fragmenty) – Melchior Wańkowicz

             Oskar i pani Róża – Eric-Emmanuel Schmitt

             Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty) – Miron Białoszewski

             Pozłacana rybka – Barbara Kosmowska

             Przekroczyć próg nadziei (fragmenty) – Jan Paweł II

             Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty) – Karolina Lanckorońska. Lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże

             Stary człowiek i morze – Ernest Hemingway

             Stowarzyszenie Umarłych Poetów – Nancy H. Kleinbaum

             Wybrana powieść kryminalna – Agatha Christie